Z wizytą w Brukseli

27 kwietnia 2017

Burmistrzowie z Pomorza i Kujaw oraz zwycięzcy konkursu-krzyżówki ogłoszonego przez posła Tadeusza Zwiefkę na łamach Gazety Pomorskiej, Expressu Bydgoskiego i Nowości pojechali do Brukseli. Wyjazd, którego punktem centralnym była wizyta w Parlamencie Europejskim, odbył się w dniach 21-25 kwietnia. Grupa przyjechała do stolicy Belgii na zaproszenie posła.

.

Blisko 40 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego spotkało się z posłem Zwiefką w miejscu jego codziennej pracy. Mechanizmy funkcjonowania Parlamentu, obowiązujące w nim procedury, problemy, z którymi aktualnie boryka się Unia Europejska oraz sytuacja polityczna w Polsce zdominowały dyskusje posła z gośćmi. Grupa zwiedziła również salę posiedzeń, na której zapadają kluczowe decyzje dla Europy.

.

Rozmowy na temat sytuacji w kraju trwały również podczas zaplanowanego odrębnie spotkania z burmistrzami. Pobyt w Brukseli okazał się doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń na temat wyzwań stojących przed samorządem lokalnym w Polsce, a także dyskusji o możliwych zmianach w ordynacji wyborczej przed zbliżającymi się wyborami.

.

Wizyty w Parlamencie Europejskim stwarzają jednocześnie sposobność do lepszego poznania Belgii. Goście posła Zwiefki już na początku pobytu w Brukseli wybrali się na spacer po miejscowej starówce. Wspólnie z przewodnikiem podziwiali najpiękniejsze miejsca i najważniejsze zabytki miasta, a wśród nich Grand Place i Pałac Królewski. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również Brugię, nazywaną flamandzką Wenecją, której historyczne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz malowniczą Gandawę. Skosztowali też lokalnych specjałów kulinarnych, a wśród nich owoców morza, belgijskich frytek i gofrów.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE