Wójtowie z Pomorza i Kujaw rozmawiali w Strasburgu

18 czerwca 2017

Samorząd lokalny w Polsce i jego aktualne wyzwania były tematem przewodnim wyjazdu do Strasburga, na który poseł Tadeusz Zwiefka zaprosił wójtów z Pomorza i Kujaw. Samorządowcy oraz troje zwycięzców konkursu-krzyżówki, opublikowanego na łamach Expressu Bydgoskiego i Nowości, odwiedzili główną siedzibę Parlamentu Europejskiego w dniach 14-18 czerwca.

.

Poseł Zwiefka zaprosił kujawsko-pomorskich wójtów na kilkudniowy pobyt w stolicy francuskiego regionu Grand Est wychodząc naprzeciw potrzebie dyskusji, coraz częściej sygnalizowanej przez przedstawicieli samorządów. Wcześniej, w podobnym spotkaniu wyjazdowym w Brukseli udział wzięli burmistrzowie z Pomorza i Kujaw.

.

Goście posła Zwiefki mieli okazję zgłębić mechanizmy funkcjonowania Parlamentu Europejskiego oraz porozmawiać w większym gronie na temat aktualnych problemów i przyszłości samorządów lokalnych w Polsce.

.

Żywe dyskusje potwierdziły potrzebę szerzej zakrojonej współpracy na szczeblu samorządowym. Dlatego poseł Zwiefka zapowiedział, że podejmie działania na rzecz zorganizowania konferencji na szczeblu regionalnym, która będzie w całości poświęcona tematyce samorządowej i stworzy platformę do dogłębnej debaty.

.

Obok części merytorycznej, wyjazd był również doskonałą okazją do rozsmakowania się we francuskiej Alzacji i jej lokalnych specjałach. Rejs kanałami okalającymi historyczną część Strasburga oraz spacer uliczkami tamtejszej starówki pozwoliły gościom posła odkryć uroki miasta, a wyprawa do pobliskiego Andlau, słynnego z malowniczych winnic, przybliżyła tradycje winiarskie regionu.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE