Swobodny przepływ osób w UE. Parlament podjął rezolucję

16 stycznia 2014

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą kraje członkowskie do respektowania i monitorowania prawa do swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej. Głosowanie, poprzedzone debatą zainicjowaną przez polskich posłów, odbyło się 16 stycznia.

.

„Prawo do swobodnego przepływu osób w Unii Europejskiej w żadnym wypadku nie może być naruszone, a każdy obywatel pracujący w jakimkolwiek kraju członkowskim innym niż kraj jego pochodzenia, musi mieć możliwość korzystania z takich samych praw socjalnych jak jego współpracownicy” – skomentował projekt rezolucji poseł Zwiefka. „Nie zapominajmy, że Unia Europejska została stworzona dla dobra jej obywateli, a ich mobilność jest jednym z największych osiągnięć architektów Wspólnoty. Dlatego my, jako posłowie do Parlamentu Europejskiego mamy obowiązek za każdym razem reagować i chronić obywateli przed próbami wprowadzania mechanizmów dyskryminujących i ograniczających ich swobody” – dodał.

.

Debata w Parlamencie Europejskim była wynikiem dyskusji na temat rzekomej turystyki zasiłkowej w UE, które toczono w niektórych krajach członkowskich przed pełnym otwarciem unijnego rynku pracy dla obywateli Rumunii i Bułgarii. Pod koniec 2013 roku premier Wielkiej Brytanii ograniczył dostęp imigrantów do świadczeń w oparciu o brytyjskie prawo i zażądał reformy zasad swobodnego przepływu osób w UE. Wyraził chęć ograniczenia prawa imigrantów zarobkowych do pobierania zasiłków na dzieci pozostawione w kraju, powołując się na przykład pracujących na Wyspach Polaków.

.

W środę dziennik „Financial Times” napisał, że publikacja raportu o migracji w Unii Europejskiej została przełożona, ponieważ nie udało się znaleźć dowodów na tezę, że imigrantów przyciąga do Wielkiej Brytanii perspektywa hojnych zasiłków socjalnych.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE