Seniorzy z powiatu sępoleńskiego w Parlamencie Europejskim

17 września 2015

Grupa około 50 seniorów z powiatu sępoleńskiego przyjęła zaproszenie posła Tadeusza Zwiefki do zwiedzenia brukselskiej siedziby Parlamentu Europejskiego (PE). Wizyta, która była jednym z elementów szerszej podróży gości z Pomorza i Kujaw, odbyła się 16 września.

.

Podczas spotkania z grupą, poseł opowiedział o swojej pracy, organizacji i funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego oraz o tym, czym aktualnie zajmują się eurodeputowani. Przypomniał, że w europejskich parlamentarnych ławach zasiada 751 przedstawicieli 28 państw członkowskich, którzy wybierani są na  pięcioletnią kadencję w wyborach bezpośrednich. Mogą oni pozostać posłami niezrzeszonymi, lub należeć do jednej z 8 grup politycznych. Największe z nich to aktualnie Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańska Demokracja) oraz Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. Poseł przybliżył gościom również działalność komisji PE, z których każda odpowiada za konkretną dziedzinę. Każdy poseł jest przydzielany do jednej z 20 komisji. Ich obrady odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu. Szerzej poseł Zwiefka opowiedział o Komisji Prawnej (JURI), której członkiem jest od początku swojej działalności parlamentarnej.

.

Goście z powiatu sępoleńskiego byli żywo zainteresowani aktualnymi pracami i dyskusjami toczącymi się na forum Parlamentu Europejskiego – również tymi dotyczącymi kryzysu migracyjnego, który w ostatnich miesiącach stał się dominującym tematem debat w Europie. Posłowie próbują cały czas wypracować kompromis w zakresie alokacji tysięcy uchodźców w państwach członkowskich, co spotyka się ze sporym oporem rządów niektórych krajów i wymaga żmudnych oraz długich rozmów na poziomie dyplomatycznym. Nie zapomina się także o palącej potrzebie udzielania pomocy humanitarnej. To jednak nie jedyny temat, który znalazł się w agendzie prac Parlamentu. Warto wspomnieć chociażby o reformie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nad którą pracują członkowie Komisji Prawnej, a wśród nich poseł Zwiefka.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE