Saudyjski bloger laureatem Nagrody im. Sacharowa

16 grudnia 2015

Raif Badawi, liberalny bloger i działacz na rzecz praw człowieka z Arabii Saudyjskiej został tegorocznym laureatem Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli. W jego imieniu wyrożnienie odebrała dziś w Strasburgu żona, Ensaf Haidar, która wraz z dziećmi mieszka na wygnaniu w Kanadzie. Badawi nie mógł odebrać nagrody osobiście, ponieważ przebywa w więzieniu..

.

Raif Badawi to pochodzący z Arabii Saudyjskiej bloger, pisarz i aktywista oraz twórca portalu Free Saudi Liberals – internetowego forum wymiany opinii na tematy polityczne i religijne. Podobno w prowadzonym przez niego portalu pojawiały się materiały krytykujące wysoko postawionych przywódców religijnych, natomiast sam Badawi sugerował, że Islamski Uniwersytet Imama Muhammada ibn Sauda stał się gniazdem terrorystów.

.

W 2012 roku został aresztowany pod zarzutem obrazy islamu, postawiono mu także kilka innych zarzutów, łącznie z zarzutem apostazji. W 2013 roku został uznany za winnego i skazany na siedem lat więzienia oraz 600 batów, a następnie w 2014 roku ponownie skazany na 1 000 batów i dziesięć lat więzienia oraz grzywnę. Pierwsze 50 batów wymierzono mu w dniu 9 stycznia 2015 roku w obecności setek ludzi. Dalsze wykonywanie kary na razie wstrzymano ze względu na międzynarodowe potępienie oraz zły stan zdrowia Badawiego. W związku z otrzymywanymi groźbami śmierci jego żona wraz z trójką dzieci uciekła do Kanady. W czerwcu 2015 r. sąd najwyższy podtrzymał wyrok i Badawi nadal pozostaje w więzieniu (Źródło: www.europarl.europa.eu).

.

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli została ustanowiona w 1988 roku. Co roku Parlament Europejski przyznaje ją osobom, które wniosły szczególny wkład w walkę w obronie praw człowieka, przez co zwraca uwagę na przypadki naruszenia praw człowieka oraz wspiera laureatów w ich działaniach.poster

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE