Rowerzyści z Pomorza i Kujaw w Strasburgu

31 października 2016

Kolejni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego przyjrzeli się z bliska pracy Parlamentu Europejskiego. Poseł Tadeusz Zwiefka zaprosił czterdziestu przedstawicieli środowisk rowerowych z Pomorza i Kujaw do Strasburga – oficjalnej siedziby instytucji. Wizyta odbyła się w dniach 26-30 października.

.

Organizowanie wyjazdów studyjnych, których głównym celem jest przybliżenie mieszkańcom regionu działalności Parlamentu Europejskiego, stało się nieodłączną częścią kalendarza posła Zwiefki. Podobne wycieczki planowane są kilka razy w roku. Zwykle grupy zapraszane są do Brukseli, gdzie odbywa się większość obrad Parlamentu i gdzie mieszczą się biura posłów. Tym razem jednak poseł Zwiefka postanowił po raz pierwszy zapoznać swoich gości z unijnymi obiektami w Strasburgu.

.

Do stolicy Alzacji wybrali się kujawsko-pomorscy rowerzyści, a wśród nich przedstawiciele Stowarzyszenia Bydgoska Masa Krytyczna, Klubu Turystyki Rowerowej Torpedo z Solca Kujawskiego, Klubu Turystyki Rowerowej Kujawiak z Inowrocławia, Bydgoskiego Klubu Turystyki Rowerowej Turkole, Stowarzyszenia Rowerowy Toruń, Rowerowego Grudziądza oraz Velo Bydgoszcz.

.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili oficjalną siedzibę Parlamentu Europejskiego, gdzie podczas dyskusji z posłem Zwiefką zgłębili procedury funkcjonujące w instytucji i dowiedzieli się więcej na temat codziennej pracy europosłów. Wyjazd był również doskonałą okazją do rozsmakowania się we francuskiej Alzacji i jej lokalnych specjałach. Rejs kanałami okalającymi historyczną część Strasburga oraz spacer uliczkami tamtejszej starówki pozwoliły grupie odkryć uroki miasta, a wyprawa do pobliskiego Andlau, słynnego z malowniczych winnic, przybliżyła gościom tradycje winiarskie regionu i umożliwiła skosztowanie wyśmienitego alzackiego wina.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE