Powrót Čestitam Hrvatska! Witamy Chorwację w europejskiej rodzinie

1 lipca 2013

1 lipca 2013 w godzinach popołudniowych flaga Republiki Chorwacji została wciągnięta na maszt przed siedzibą Parlamentu Europejskiego i od tego czasu charakterystyczna biało-czerwona szachownica powiewa wspólnie z flagami pozostałych 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Kolejne rozszerzenie UE stało się faktem. Cała Unia wita Chorwację w europejskiej rodzinie 28, od dzisiaj, państw.

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci Chorwacja przeszła dalekosiężne przemiany. Teraz, jak podkreślił przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso w swoim przemówieniu wygłoszonym wczoraj w Zagrzebiu, ‘to kraj w pełni demokratyczny, który respektuje wolność, prawa podstawowe i w którym panuje praworządność’. „Chorwacja jest przykładem dla innych Państw w regionie” – dodał przewodniczący KE. „Przeprowadziliście bardzo trudne reformy, wyciągnęliście rękę w kierunku pojednania. Pokazaliście jednoznacznie, że wskażecie drogę kolejnym krajom i pomożecie im podążać wyznaczoną przez was drogą.”

„Wasz kraj pracował na to bardzo ciężko – i odnieśliście sukces” – powiedział Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Europejskiej. „Od jutra wasi przedstawiciele usiądą ramię w ramię z wszystkimi państwami członkowskimi. Będą razem kształtować decyzje, z których korzyści odniosą wszyscy obywatele Unii – od Zagrzebia po Saragossę, od Splitu po Sztokholm.”

W kwietniu Chorwaci wybrali swoich 12 przedstawicieli, którzy już niebawem rozpoczną prace w Parlamencie Europejskim.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE