Nagroda Sacharowa odebrana po 23 latach

22 października 2013

Po 23 latach liderka birmańskiej opozycji, Aung San Suu Kyi, odebrała Nagrodę im. Sacharowa na rzecz wolności myśli przyznaną jej  przez Parlament Europejski w 1990 roku. Ta niezwykła uroczystość odbyła się 22 października podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

.

Legenda walki o demokrację i prawa człowieka w Birmie przez piętnaście lat pozostawała w areszcie domowym, z którego zwolnioną ją dopiero w roku 2010.Odbierając nagrodę Aung San Suu Kyi dziękowała za wieloletnie wsparcie płynące z Europy i powiedziała: „Wolność myśli zaczyna się od prawa do zadawania pytań, którego ludność Birmy nie miała tak długo, że dziś młodzież nie wie jak to poprawnie zrobić. (…) Chcemy mieć pewność, że wolność myśli oraz życia zgodnie z naszym sumieniem będą chronione i w pełni przestrzegane. Mamy jeszcze wiele pracy, by stało się to zapisem w tworzonej konstytucji.”

.

Aung San Suu Kyi odebrała Nagrodę Sacharowa z rąk przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, który nazwał birmańską opozycjonistkę „wybitnym symbolem walki o wolność i demokrację” i zauważył: „Nie ważne jest jak długa jest walka. Ci którzy wykażą się siłą w staraniach o uszanowanie demokracji, zawsze zwyciężą”.

 .

Źródło: www.europarl.europa.eu

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE