Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych. Seminarium w Parlamencie Europejskim

25 maja 2016

Do podjęcia działań na rzecz wyeliminowania problemu zaginięć wśród dzieci pozostających bez opieki w Europie wezwała intergrupa Parlamentu Europejskiego zajmująca się prawami dziecka. Seminarium poruszające ten temat odbyło się w Brukseli 25 maja. Wybór daty nie był przypadkowy – tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych. W wydarzeniu uczestniczył również poseł Tadeusz Zwiefka.

.

Według danych EUROPOLu minimum 10 000 dzieci przepadło bez wieści po dotarciu do Europy bez opieki. Podróżujące samotnie dzieci-uchodźcy są szczególnie narażone na zagrożenia takie jak handel ludźmi, wyzysk, wykorzystywanie seksualne i wiele innych. Wciąż rosnąca liczba zaginięć budzi niepokój i, jak podkreślają organizatorzy seminarium, wymaga natychmiastowych działań, zarówno w na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym.

.

Uczestnicy spotkania otrzymali szczególne pamiątki – „monety nadziei” (Coins of Hope). To element kampanii przygotowanej przez Child Focus – organizację zajmującą się problemem zaginięć wśród dzieci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dzieci Zaginionych Belgijski Bank Narodowy wyprodukował milion wyjątkowych monet o nominale 2 euro. Znalazł się na nich wizerunek Liama Vanden Brandena, który zaginął dwie dekady temu w wieku dwóch lat. Pomysłodawcy akcji chcą w ten sposób „szerzyć nadzieję dla każdego zaginionego dziecka” oraz sprawić, aby każda osoba, która zetknie się z „monetą nadziei”, chociaż przez chwilę „zamyśliła się nad losem wszystkich zaginionych dzieci”.

.

2016-05-25_Seminar

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE