Malala Yousafzai odebrała Nagrodę im. Sacharowa

20 listopada 2013

Tegoroczna Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli została oficjalnie wręczona. Malala Yousafzai, młoda pakistańska aktywistka na rzecz edukacji dziewcząt, odebrała wyróżnienie 20 listopada podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

.

Świat usłyszał o Malali, kiedy we wrześniu 2008 wygłosiła publicznie wystąpienie zatytułowane „Jakim prawem Talibowie zabierają moje prawo do edukacji?”. Był to kolejny krok młodej Pakistanki w obronie dostępu kobiet do edukacji. Wcześniej, po tym jak w styczniu 2008 roku zamknięto w jej kraju szkoły dla dziewcząt, stworzyła blog dla BBC Urdu, w którym pod pseudonimem Gul Makai walczyła o zmianę tego stanu rzeczy. Blog przyniósł sławę Malali i jej walce. To niestety sprowadziło na nią i jej rodzinę zagrożenie ze strony Talibów. W październiku 2012 próbowano ją nawet zabić. Została postrzelona w głowę i szyję podczas powrotu do domu szkolnym autobusem.

.

„Malala zyskała uznanie międzynarodowe, jako bojowniczka o prawa człowieka, walcząc o prawo do edukacji dla kobiet, wolność i prawo do samostanowienia” – argumentowali kandydaturę Malali posłowie nominujący ją do wyróżnienia.

.

Po uroczystości wręczenia nagrody Malala spotkała się w wąskim gronie z kilkoma posłami. Był wśród nich poseł Tadeusz Zwiefka.

.

„Jestem pod wielkim wrażeniem Malali. W tej młodej, drobnej osobie drzemie ogromny potencjał. Jej konsekwentne działania i zaangażowanie, które nie maleją pomimo dramatycznych doświadczeń, są godne podziwu. Wszyscy możemy się od niej uczyć” – powiedział po spotkaniu poseł Zwiefka.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE