Europejski Fundusz Solidarności – możliwa pomoc dla terenów dotkniętych sierpniowymi nawałnicami

8 września 2017

Delegacja Grupy Europejskiej Partii Ludowej odwiedziła dziś (8 września) obszary województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, które najbardziej ucierpiały podczas sierpniowych burz. Posłowie do Parlamentu Europejskiego, a wśród nich Tadeusz Zwiefka, dyskutowali z przedstawicielami samorządów o możliwości uzyskania wsparcia dla terenów dotkniętych nawałnicami z Europejskiego Funduszu Solidarności.

.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness z Irlandii, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego Adina Vălean z Rumunii, posłowie Ivan Štefanec ze Słowacji i Frank Engel z Luksemburga oraz polscy europarlamentarzyści – obok Tadeusza Zwiefki także Janusz Lewandowski, Róża Thun i Jarosław Wałęsa. Z przedstawicielami Grupy Europejskiej Partii Ludowej spotkał się również przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

.

O pilnej potrzebie pomocy dla zniszczonych terenów i ich mieszkańców oraz o konieczności niezwłocznego wystąpienia z wnioskiem o pomoc z funduszu przez polski rząd, mówił poseł Tadeusz Zwiefka:

icon.

———————————————————————————————————

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE), który utworzono, aby umożliwić reagowanie na poważne klęski żywiołowe, jest wyrazem europejskiej solidarności w stosunku do mieszkańców UE, którzy padają ich ofiarami. Bezpośrednią przyczyną powołania do życia Funduszu były poważne powodzie, które latem 2002 r. nawiedziły Europę Środkową. Dotychczas zgromadzone w nim środki wykorzystano w następstwie 76 różnego rodzaju klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, wichury i susze. Jak dotąd wsparcie w łącznej wysokości ponad 5 mld euro otrzymały 24 kraje Europy.

.

Więcej o FSUE tutaj

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE