Dyskusje w Parlamencie Europejskim. Mieszkańcy Pomorza i Kujaw z wizytą u posła Zwiefki

23 września 2015

Kolejni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego odwiedzili Parlament Europejski. Tym razem w odpowiedzi na zaproszenie posła Tadeusza Zwiefki do Brukseli wybrali się przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, laureaci konkursów lingwistycznych, regionalnego etapu Olimpiady Geograficznej, Turnieju Debat Oksfordzkich, projektu „Jestem szefową”, Festiwalu Piosenki Religijnej w Tucholi, zwycięzcy turnieju piłkarskiego o Puchar Posła do Parlamentu Europejskiego Tadeusza Zwiefki oraz przedstawiciele bydgoskich cyklistów i młodzieży skupionej wokół Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Bydgoszczy. Ponad 50-osobowa grupa udała się do stolicy Belgii w dniach 18-22 września.

.

Podczas spotkania w Parlamencie Europejskim poseł Zwiefka przybliżył gościom mechanizmy funkcjonowania instytucji oraz obowiązujące w niej procedury. Opowiedział również jak wygląda codzienna praca posłów i jakim tematom poświęcone są ich aktualne debaty. Uczestnicy wycieczki byli głęboko zainteresowani tym, w jaki sposób Unia Europejska zamierza stawić czoło wyzwaniom związanym z masową migracją uchodźców do jej krajów członkowskich, a także przyszłością wspólnoty. W trakcie dyskusji poseł Zwiefka wspomniał między innymi o pracach nad wzmacnianiem unii gospodarczo-walutowej, ostrożności państw członkowskich w kwestii idei uwspólnotowienia polityki zagranicznej i polityki obronnej, a także o wyzwaniach obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego, związanych ze zmianą rozkładu sił pomiędzy grupami politycznymi oraz o tym, że do głosu coraz częściej dochodzą przedstawiciele środowisk skrajnie przeciwnych Unii Europejskiej. Goście pytali również o przebieg wyborów do Parlamentu Europejskiego, immunitety poselskie oraz prace Komisji Prawnej, której członkiem jest poseł Zwiefka,

.

Wizyty w Parlamencie Europejskim są jednocześnie doskonałą sposobnością do bliższego poznania Brukseli. Goście posła Zwiefki wykorzystali tę okazję i już na początku pobytu w stolicy Belgii wybrali się na spacer po miejscowej starówce. Wspólnie z przewodnikiem poznali najpiękniejsze miejsca i najważniejsze zabytki miasta, a wśród nich Grand Place i Pałac Królewski. Drugiego dnia grupa odwiedziła Brugię, nazywaną flamandzką Wenecją, której historyczne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oraz malowniczą Gandawę. Uczestnicy wycieczki spróbowali też lokalnych specjałów kulinarnych, a wśród nich owoców morza, belgijskich frytek, czy gofrów.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE