Bydgoskie Święto Cykliczne i podsumowanie Europejskiej Rywalizacji Rowerowej

11 czerwca 2017

Blisko 300 rowerzystów pokonało dziś trasę z bydgoskiego Placu Wolności do Pałacu w Ostromecku. Tak wyglądał pierwszy punkt w programie Bydgoskiego Święta Cyklicznego. Tradycyjnie już, jednym z partnerów wydarzenia był poseł do Parlamentu Europejskiego Tadeusz Zwiefka.

.

Promocja roweru jako alternatywnego i najlepszego środka transportu w mieście to główny cel Święta Cyklicznego, które odbywa się co roku w kilku polskich miastach. Na bydgoszczan, oprócz wspólnego przejazdu ulicami miasta, czekał dziś piknik, a także ciekawe konkursy, gry i zabawy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Jedna z nich to zaproszenie od posła Zwiefki na dwuosobowy wyjazd do Brukseli połączony z wizytą w Parlamencie Europejskim. Otrzymała je zwyciężczyni wieloetapowego konkursu zrealizowanego w ramach wydarzenia.

.

Święto Cykliczne było również doskonałą okazją do podsumowania udziału Bydgoszczy tegorocznej Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (European Cycling Challenge 2017). Po sukcesie Bydgoskiego Obszaru Metropolitalnego, który z ponad 336 tysiącami przejechanych kilometrów (blisko 2000 zarejestrowanych rowerzystów okrążyło kulę ziemską prawie 9 razy!) zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, nadszedł czas na nagrodzenie najbardziej wyróżniających się uczestników. Najlepszym rowerzystom osobiście pogratulował Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

.

Indywidualne nagrody za największą ilość „wykręconych” kilometrów w Bydgoszczy i w Metropolii Bydgoskiej odebrali pan Jacek Grela i pan Kamil Kujawa. Również oni już niebawem pojadą do Brukseli na zaproszenie posła Zwiefki. Dołączy do nich jeszcze jeden uczestnik Europejskiej Rywalizacji Rowerowej, którego nazwisko zostanie wyłonione w losowaniu.

.

Wyróżniono także kilka zespołów, a wśród nich „najbardziej rowerową gminę” oraz „najbardziej rowerową redakcję”. Nagrodę dla najlepszej gminy odebrał Burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński, a dla najlepszej redakcji – Redaktor Naczelny Expressu Bydgoskiego, Artur Szczepański. „Najbardziej rowerową firmą” został Mobilny Serwis Rowerowy.

.

Najwyższe laury wśród szkół przypadły Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego, Technikum Budowlanemu, Szkole Podstawowej nr 38 i Gimnazjum nr 50.

.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok!

.

Poseł Tadeusz Zwiefka zapowiedział jeszcze jedną niespodziankę w ramach Europejskiej Rywalizacji Rowerowej. Uczestnicy, którzy przejechali łącznie ponad 1130 km – przybliżony dystans pomiędzy bydgoskim Stary Rynkiem i Brukselą – otrzymają od posła drobne upominki.

Zdjęcia: Dzięki uprzejmości Bydgoskiej Masy Krytycznej

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE